Loading
2

Дуоденіт — це запалення дванадцятипалої кишки, симптоми якої виявляються як у дітей, так і дорослих. Захворювання може протікати в гострій і хронічній формі. Причини дуоденіту варіюються: від елементарних правил порушення живлення до серйозних станів всередині організму, наприклад, гормонального дисбалансу.

Зміст статті:

Дванадцятипала кишка приймає участь в роботі травної системи. Вона являє собою частину тонкого кишечника, яка несе відповідальність за процеси метаболізму в організмі, контролює діяльність органів травлення, синтез окремих гормонів і обробку надійшла їжі секретом підшлункової залози.

Причини запалення

Первинний дуоденіт зазвичай розвивається в результаті систематичних порушень дієти, наприклад, при частому вживанні в їжу шкідливою для слизової оболонки органів травлення продукції — солоної, кислої, гострої, смаженої і жирної їжі, а також спиртних напоїв.

Вторинний дуоденіт формується на ґрунті вже наявних в організмі патології травного тракту.

Такими захворюваннями можуть бути:

 • Гастрит, викликана бактерією Helicobacter Pylori, яка активно заселяє слизову шлунка, викликаючи утворення на ній виразкових і ерозійних пошкоджень.
 • Виразка шлунка із супутньою кислою реакцією його вмісту, що провокує агресивний вплив на слизову дванадцятипалої кишки.
 • Панкреатит і холецистит як патології, зумовлені браком ферментативної активності при травленні і порушенням обробки їжі в дванадцятипалої кишці, з подальшим розвитком дуодеостазу — застійних явищ вмісту в органі. У результаті стінки дванадцятипалої кишки розтягуються, кровопостачання погіршується, порушується цілісність слизової.
 • Гепатити і цироз печінки викликають зміна синтезу жовчних кислот, які беруть участь у перетравленні жирної їжі. На тлі цього не переварені харчові частинки дратують слизову органу, викликаючи симптоми запалення дванадцятипалої кишки.

Додатковими факторами розвитку дуоденіту є:

 • гострі токсикоінфекції, харчові отруєння;
 • грубе порушення дієти, харчування всухом’ятку тощо;
 • опік слизової при попаданні в травний тракт отруйних хімічних речовин;
 • сторонні тіла в органі.

Симптоми

Симптоми запалення дванадцятипалої кишки залежать від причини захворювання. Основною ознакою неблагополуччя є біль в епігастральної і навколопупкової області. При гострій формі дуоденіту біль буде яскраво вираженою і різкою, вона з’являється зазвичай через кілька годин після прийому їжі або в нічні години.

При поєднанні гастриту з дуоденитом симптоми запалення дванадцятипалої кишки будуть супроводжуватися підвищеною кислотністю шлункового соку, у зв’язку з чим біль може виникати вже через кілька хвилин після їжі.

При інтоксикаціях і отруєннях біль як основний симптом запалення 12-палої кишки буде супроводжуватися нудотою, блювотою, діареєю та підвищеною температурою тіла. Якщо виник хімічний опік слизової дванадцятипалої кишки, симптоми запалення будуть проявлятися у формі різких больових відчуттів по ходу травного тракту, нудоти і блювоти, проблем з диханням, а також непритомності і шоку.

Якщо дуоденіт викликаний погрішностями в дієті, симптоми запалення 12-палої кишки будуть наступними: метеоризм, відрижка з затхлим запахом, схильність до закрепів або діареї.

Якщо симптоми запалення 12-палої кишки спостерігаються одночасно з симптомами панкреатиту або холециститу, значить в зону запалення залучені панкреатичний або жовчний протоки. У цьому випадку у хворого можуть спостерігатися болі оперізуючого характеру як зліва, так і справа. А також блювотні маси з жовчю, відрижка з гірким смаком, жовтизна шкірних покривів і склер на тлі механічної жовтяниці.

Лікування

Як правило, пацієнти з симптомами запалення цибулини дванадцятипалої кишки отримують лікування в амбулаторних умовах. Рідше виникає необхідність госпіталізації хворого в стаціонар.

Стаціонарне лікування з симптомами запалення 12-палої кишки необхідно при наступних показаннях:

 • інтенсивний больовий синдром;
 • кровоточать ерозійні пошкодження;
 • перидуоденит;
 • дуоденальна непрохідність і підозра на неї;
 • наявність декомпенсованих супутніх патологій;
 • можливий онкологічний процес;
 • неефективність амбулаторного лікування.

Профілактика і лікування симптомів запалення 12-палої кишки повинні бути комплексними. Крім консервативної терапії пацієнт повинен дотримуватись режиму дня, дієтотерапію, відмовитися від спиртних напоїв та тютюнопаління.

Медикаментозна терапія в кожному випадку індивідуальна, але найчастіше призначаються наступні засоби:

 • антацидні препарати та алгинати для усунення симптоматики захворювання, пов’язаної з надлишковою кислотністю в органах травлення (Маалокс, Фосфалюгель, Ренні, Компенсан тощо); Докладніше про те, як знизити кислотність шлунка →
 • адсорбуючі антациди, нейтралізують надлишок соляної кислоти і захищають слизову дванадцятипалої кишки (Вікалін, Де-нол, Викаир тощо);
 • антигельмінтні і антипаразитарні препарати (Вермокс, Макмимор, Метронідазол та ін);
 • спазмолітичні засоби (Дюспаталин, Дротаверин, Но-шпа та ін);
 • регулятори дуоденальної моторики (Мотиліум, Церукал, Ганатон та ін);
 • ферментні препарати, коригуючі функції травного тракту (Микразим, Креон, Панзинорм та ін);
 • засоби, регенирующие слизову дванадцятипалої кишки (Солкосерил, обліпихова олія, Біогастрон, Карнітин та ін);
 • психотропні препарати (Реланіум, Седуксен, Атаракс та ін).

 

В період ремісії особам, страждаючим дуоденитом, показано санаторно-курортне лікування.

Дієта

Консервативне лікування симптомів запалення дванадцятипалої кишки і дієта — обов’язкові речі. Харчовий режим включає в себе дробовий прийом їжі, при цьому разова порція повинна вміститися в долонях хворого. Заборонено переїдати і відхилятися від дієтотерапії.

Протерта і подрібнена їжа необхідні тільки в період загострення дуоденіту. Страви повинні бути теплими, оскільки їжа, взята з холодильника, здатна погіршити спазм і викликати моторні порушення (посилиться больовий синдром).

Заборонені продукти, що подразнюють і травмують слизову дванадцятипалої кишки: все кисле, гостре, солоне, мариноване і жирне, не можна вживати міцні м’ясні бульйони, кетчупи, гриби, часник, кава. Рекомендуються крупи, молочні супи, омлети, вегетаріанські страви, запіканки.

Профілактика

Первинною профілактикою дуоденіту є відмова від алкоголю і нікотину, дотримання принципів здорового харчування і повноцінна фізична активність. Дієта не обов’язково має бути строгою, досить виключити з раціону надто солодку, жирну і гостру їжу, по можливості замінивши її свіжими овочами та фруктами.

Позитивно впливає на весь травний тракт, зокрема на стан дванадцятипалої кишки, їжа, багата клітковиною, а саме свіжовичавлені соки, крупи, злаки, продукти, збагачені вітамінами і мінералами.

Для своєчасного виявлення та лікування дуоденіту не обов’язково чекати появи перших ознак захворювання. Рекомендується регулярно проходити обстеження у гастроентеролога, який зможе вчасно виявити наявність проблеми не тільки в дванадцятипалої кишці, але і в інших органах травної системи. Завдяки цьому шанси на успішне лікування та одужання подвоюються.