Loading
01

Однією з найбільш агресивних пухлин травного тракту є рак підшлункової залози. Питання його лікування є важливим завданням онкологічної служби і звичайно пацієнтів. Широка ж громадськість повинна знати причини, фактори ризику розвитку цього захворювання, а також ті хвороби, які є небезпечними щодо переродження їх в рак.

Зміст статті:

Трохи про захворювання

Рак поджуледочной залози являє собою злоякісну пухлину, равивающуюся або з залізистих структур органу, або з епітелію його проток.

Найчастіше зміни відбуваються в голівці, рідше в тілі і хвості. В залежності від виду пухлинної тканини виділяють п’ять форм раку підшлункової залози: аденокарцинома, плоскоклітинний, ацинарно-клітинний і недиференційований рак, а також цистаденокарцинома. Метастази виникають в лімфатичних вузлах, з током крові заносяться в печінку, нирки і легені, а також кістки, нерідко виявляються по поверхні очеревини.

Симптоматика раку неспецифічна і не дозволяє запідозрити саме це захворювання. При проростанні раку підшлункової залози жовчних проток може розвиватися механічна жовтяниця, збільшення розмірів жовчного міхура. Крім того, хворих можуть турбувати болі в епігастральній області, попереку. І не варто забувати про такі загальні симптоми, як втрата аппетипа і схуднення, слабкість, головні болі, підвищення температури. У діагностиці допомагають УЛЬТРАЗВУКОВЕ дослідження та комп’ютерна томографія.

Причини розвитку

Безпосередньою причиною розвитку раку підшлункової залози є пошкодження в структурі молекули ДНК клітин органу. Після цього в ній відбуваються певні зміни, які змушують клітину вести себе нетипово: швидко рости і безконтрольно розмножуватися.

В результаті цього утворюється популяція нових клітин, які формують вогнище серед структур нормальної залози, як би розсовуючи їх, або проростають тканину у всіх напрямках. Крім того, такі клітини здатні з током крові або лімфи розноситися по всьому організму, викликаючи ураження в інших органах.

Причини таких змін в ДНК точно не встановлені. Було проведено безліч досліджень, в ході яких вивчався матеріал, вилучений під час операцій. У результаті виявили частина мутацій, які спостерігалися в багатьох випадках, а частина були представлені малою кількістю.

Варто знати, що деякі з них виникають випадково, шляхом помилок, які присутні завжди, а деякі в результаті факторів, що негативно впливають на геном. Коли кількість мутацій перевищує допустимий рівень, клітина перероджується.

Фактори ризику

Фактори ризику виникнення раку підшлункової залози мають значення в тому сенсі, що збільшують шанс захворіти. Тобто їх відсутність не обіцяє, що проблем з підшлунковою не буде. До них можна віднести куріння, цукровий діабет, генетичну схильність, ожиріння і гіподинамію, харчування і хвороби сечовидільної системи.

Досліджень про вплив куріння не так багато, але певні дані про вплив нікотину та інших речовин існують. Відомо, що нікотин гальмує вироблення бікарбонатів клітинами проток підшлункової залози. З-за цього у них відзначається нефизиологичное рН, що має значення в розвитку пухлини. Крім того, у курців на розтині нерідко виявляються гіперпластичні зміни в протоках, які є передумовою до розвитку раку. Є відомості про те, що регулярне і часте куріння в п’ять разів підвищує ризик виникнення захворювання.

Ожиріння, коли індекс маси тіла більше 30 кг/м2, теж збільшує частоту захворюваності на рак підшлункової залози. Такий же ефект дає і незначна фізична активність: активні люди захворюють в два рази рідше. До цього пункту можна віднести особливості харчування. Переважання жирної їжі в раціоні надає негативний вплив, що можливо пов’язано з тим, що саме за переробку жирів і відповідає заліза. А ось більшу кількість овочів і фруктів впливає благотворно. Крім того, є дані, що у хворих на рак підшлункової залози спостерігаються низькі значення таких речовин як лікопен і селен.

Всім відома величезна роль спадковості у розвитку безлічі захворювань. Не є винятком рак підшлункової залози. Майже у 10% людей, що страждають цим захворюванням, найближчі родичі мають аналогічну проблему. Відповідно, при розвитку раку з високою часткою ймовірності можна чекати у своїх нащадків. Незважаючи на все це, досі не знайдено ген, відповідальний за рак.

Всім відомо таке захворювання як цукровий діабет. Людей, які страждають їм зараз величезна кількість, і їх кількість постійно зростає. Немає однозначних механізмів, що зв’язують діабет і рак підшлункової залози, але є дані про те, що частота виникнення при цьому зростає в два рази.

Сусідство таких органів як жовчний міхур, жовчні протоки і підшлункова залоза робить свій вплив у відношенні раку. Є думка, що існує пряма залежність між наявністю холестеринових каменів у жовчної системи і розвитком злоякісного захворювання підшлункової залози.

Крім перерахованих вище моментів до факторів ризику можна віднести стать, вік і расу. Хворіють частіше чоловіки. Крім цього частота раку збільшується з віком, що характерно для цієї патології будь-якої локалізації. Цікаво також те, що пухлина підшлункової залози розвивається частіше у афроамериканців.

Передракові захворювання

Коли язик йде про фактори ризику, ми розуміємо, що це, звичайно ж, важливі причини розвитку раку, але з упевненістю говорити про високий ступінь їх впливу не можна. Зовсім по-іншому ставитися до передракових захворювань, які з дуже високою часткою ймовірності призведуть до виникнення пухлини. До них відноситься хронічний панкреатит, кіста і аденома підшлункової залози.

До розвитку хронічного панкреатиту веде безліч факторів, що ушкоджують клітини органу. Серед них має місце і порушення роботи сечовидільної системи, і зловживання алкоголем, і особливості живлення. Постійне їх вплив призводить спочатку до гострого запального процесу, а потім і до хронічного. У цьому випадку клітини підшлункової залози вже не можуть відновитися у всій своїй масі. Крім цього виникають зміни і в них самих. Це сприяє накопиченню помилок при їх розподілі й надалі призводить до розвитку раку. Тісний зв’язок цих захворювань зайвий раз підтверджують труднощі диференціальної діагностики при деяких формах хронічного панкреатиту, який максимально наближається до переродження.

Важливе значення для прогнозу раку підшлункової залози має наявність кіст в цьому органі. Вони перероджуються не завжди, але бувають ситуації, коли епітеліальний шар, що обмежує кісту, починає активно проліферувати, що і викликає розвиток цистаденокарциноми. Саме тому при наявності цих утворень необхідно вдаватися до хірургічного лікування з метою позбавлення від них. Аналогічне значення для раку підшлункової залози має і аденома.

Таким чином, вище були розглянуті основні причини розвитку злоякісних пухлин підшлункової. Кожній людині варто пам’ятати і розуміти, що багато в чому від нього залежить, які захворювання розвинуться в майбутньому. Саме тому слід вважати своїм обов’язком стежити за станом здоров’я і звертати увагу на той образ життя, який кожен з нас веде.