Loading
02

Печінка виконує велику кількість функцій, включаючи травлення і зберігання поживних речовин, а також бере активну участь в імунній системі організму. Ушкоджувати печінку можуть вірусні інфекції, зловживання алкоголем і певні захворювання. Наслідки цього ушкодження можуть бути дуже серйозними, включаючи цироз. При його ранньому виявленні можливе проведення ефективного лікування.

Зміст статті:

Раніше для точного встановлення діагнозу часто доводилося проводити біопсію печінки – паркан її тканин за допомогою спеціальної голки. В даний час доступно проведення еластометріі печінки, з допомогою якої визначають жорсткість її тканин. Чим вище жорсткість тканин – тим більше пошкоджена печінка.

Що таке еластометрія і фибросканирование печінки?

Еластометрія печінки – це неінвазивний метод ультразвукового обстеження печінки, з допомогою якого можна оцінити жорсткість її тканин. За ступенем цієї жорсткості можна визначити тяжкість фіброзу печінки.

Так як апарат для проведення еластографія печінки називається Фіброскан (FibroScan), це обстеження часто називають фибросканированием.

Фіброзом печінки називають відкладення сполучної тканини органу, які можуть бути наслідком багатьох захворювань, включаючи вірусні гепатити, зловживання алкоголем. Фіброскан вимірює, наскільки швидко звукові хвилі проходять через печінку. Чим важче пошкодження печінки і вище ступінь фіброзу, тим швидше ці хвилі проходять через неї. Результати еластографія виражають у килопаскалях, чим більше це число, тим вище жорсткість тканин печінки. При важкому фіброзі встановлюється діагноз цироз.

Показник фибросканирования змінюється від 2,5 кПа до 75 кПа. Більшість здорових людей без захворювань печінки мають цей показник нижче 7,0 кПа. Вважається, що 85% пацієнтів з хронічним гепатитом С і результатом еластометріі вище 7 кПа мають виражений фіброз печінки. При оцінці еластографія вище 14 кПа цироз спостерігається у 90-95% цих пацієнтів.

Тим не менш інтерпретація результатів фибросканирования може залежати від того, який саме причиною викликане захворювання печінки. Тому оцінювати їх краще всього в комбінації з результатами інших клінічних і біохімічних параметрів. Таку інтерпретацію може зробити лише лікар, який має достатній досвід у діагностиці та лікуванні хвороб печінки.

Кому проводять еластометрию печінки?

Фіброскан печінки – це обстеження, яке має діагностичну та прогностичну цінність для всіх пацієнтів із захворюваннями органу, що супроводжуються розвитком надлишок сполучної тканини в ній.

Як правило, лікарі призначають еластографию при:

 • Хронічних вірусних гепатитах В і С.
 • Алкогольної хвороби печінки.
 • Неалкогольном стеатогепатите.
 • Аутоімунному гепатиті.
 • Деяких генетичних захворюваннях (наприклад, гемохроматоз або хвороба Вілсона).
 • Цирозі печінки.

Фибросканирование печінки проводиться для:

 • Оцінки ступеня пошкодження печінки.
 • Проведення моніторингу прогресу або регресу фіброзу з допомогою кількох послідовних обстежень.
 • Визначення прогнозу і подальшої тактики лікування пацієнта.

Протипоказання до фибросканированию печінки

Абсолютних протипоказань з еластометріі печінки немає, так як це обстеження абсолютно нешкідливо. Проте не рекомендується проводити фибросканирование печінки вагітним жінкам і пацієнтам з кардіостимулятором.

Переваги і недоліки еластографія

Головна перевага ФиброСкана – можливість неінвазивної оцінки ступеня фіброзу печінки. До винаходу цієї методики єдиним методом, який дозволяє визначити наявність і тяжкість фіброзу, була біопсія, яка і зараз є золотим стандартом діагностики у пацієнтів з хронічними захворюваннями печінки.

Однак біопсія має ряд недоліків, до яких належать інвазивність процедури, необхідність госпіталізації, висока вартість і можливість розвитку ускладнень.

До можливих ускладнень біопсії печінки належать:

 • Сильний біль (у 30% випадків);
 • геморагічні ускладнення (в 0,3% випадків);
 • смерть (в 1 випадку на 3000 обстежень).

Крім цього, зразки тканин, взяті з допомогою біопсії, є лише невеликими частками печінки, що може стати причиною неправильного встановлення діагнозу, якщо виявлені в них зміни не характерні для іншої частини цього органу. Таким чином, біопсія печінки може призвести до помилок, які стають причиною недооцінки або переоцінки фіброзу. Ці помилки виникають у 25-30% всіх біопсій печінки.

Ще одним недоліком біопсії є її залежність від людського фактора – різні патології можуть інтерпретувати один і той же зразок по-різному, що може стати причиною неточностей у визначенні стадії хвороби.

 

Враховуючи ці недоліки біопсії печінки і бажання пацієнтів уникнути інвазивних процедур, лікарі останнім часом все активніше використовують Фіброскан, який має цілий ряд переваг.

До них відносяться:

 • неінвазивність;
 • безболісність;
 • відсутність необхідності в седації;
 • амбулаторне проведення;
 • швидкість (обстеження займає 5-7 хвилин, результати доступні відразу ж);
 • менша вартість порівняно з біопсією;
 • відсутність ускладнень;
 • з допомогою еластографія можна оцінити стан тканин печінки, які за обсягом у 100 разів перевищують обсяг тканин, отриманих з допомогою біопсії;
 • результати ФиброСкана не залежать від людського фактору.

Недоліки еластометріі печінки пов’язані з тим, що з її допомогою можна прямо виміряти ступінь фіброзу, тому у деяких пацієнтів може спостерігатися переоцінка його тяжкості.

Можливі причини переоцінки фіброзу при фибросканировании печінки:

 • запалення печінки (наприклад, активний гепатит);
 • холестаз (обструкція жовчовивідних шляхів);
 • об’ємні новоутворення печінки (наприклад, пухлина);
 • застій крові в печінці (наприклад, при серцевій недостатності).

Крім цього, у деяких пацієнтів можна отримати точні результати.

До можливих причин неточних і ненадійних результатів еластометріі печінки відносять:

 • наявність у пацієнта асциту;
 • патологічне ожиріння і наявність великої кількості жирової тканини на стінці грудної клітки;
 • літній вік;
 • ознаки метаболічного синдрому (цукровий діабет 2 типу, артеріальна гіпертензія, збільшена окружність талії).

Ці обмеження пов’язані з тим, що для ультразвукових методів обстеження необхідна хороша візуалізація, чого важко досягти у таких пацієнтів.

Як проводиться еластографія?

Перед еластографією печінки не можна нічого їсти і пити за 2-3 години до обстеження. Тим не менш потрібно прийняти всі лікарські засоби, призначені лікарем, запиваючи їх невеликою кількістю води. Перед обстеженням необхідно зняти всі прикраси, розташовані близько до печінки (наприклад, пірсинг на животі).

Пацієнту потрібно лягти спиною на кушетку і підняти праву руку над головою. На область правого підребер’я лікар наносить спеціальний водорозчинний гель, після чого розміщує датчик, що відсилає всередину тіла звукові хвилі. Під час проведення обстеження людина може відчувати легку вібрацію датчика. Сканер, розміщений в тому ж сенсі, сприймає відображені печінкою звукові хвилі і визначає їх швидкість.

Отримані результати обробляються апаратом і видаються лікаря. Вся процедура триває не менше 10 хвилин. Після обстеження пацієнт може повертатись до своєї повсякденної діяльності.

Еластографія – це безпечна і ефективна альтернатива біопсії печінки. Вона дає важливу інформацію про ступінь фіброзу у пацієнтів із захворюваннями печінки без порушення цілісності шкірних покривів і ризику розвитку ускладнень, пов’язаних з проведенням біопсії. При проведенні фибросканирования немає ніяких уколів, розрізів та анестезії, вона повністю безболісна.